wtorek, 13 listopada 2012

Świątynia pełna szczurów


Jedno z najbardziej dziwnych i magicznych miejsc, w którym byłam. Niezwykła świątynia, postawiona wśród pustynnych terenów Radżastanu. Mogłabym siedzieć sobie tam godzinami, choć dla niektórych byłby to pewnie horror. Karni Mata bowiem jest świątynią po której biega całe mrowie szczurów. Mnie sacrum tego miejsca zdecydowanie urzekło.
 

 

Legenda głosi, że Karni Mata, wielka mistyczka hinduska, zwróciła się z prośbą do boga zmarłych Jamy by ten oddał jej syna. Gdy odmówił, przywróciła go do życia ale pod postacią szczura. Odtąd w ten sposób wskrzeszała swoich bliskich a sama odrodziła się jako szczur albinos. To ona w XV wieku dała początek świątyni w Deshnoku.
 

 Szczur w kulturze hinduskiej uosabia bogactwo, pomyślność i spryt. W tej niewielkiej świątyni traktowany jest z wielką czcią. 10 000 żyjących tu gryzoni uznawanych jest  za  świętych przodków wyznawców Karni Maty. Wierni przynoszą dary, takie jak mleko, zboże i słodkości, którymi dokarmiają zwierzaki.
 

 
Przyjechałam tu późnym popołudniem. Ciepłe światło zachodzącego słońca kładło się na wielkich marmurowych kaflach pokrytych ziarnami kukurydzy, słodkimi kulkami i odchodami gryzoni i gołębi. Do świątyni należy wejść boso a jeśli szczur przebiegnie po stopie lub choć muśnie nas w biegu należy uważać to za błogosławieństwo. Wielkim szczęściem też jest zobaczenie szczura albinosa. Szczególnie wypatrują go kobiety pragnące potomstwa.
 
 
 

W świątyni Karni Mata panuje błogi spokój, ludzie otaczają szacunkiem maleńkie stworzenia, modlą się wśród nich i śpiewają. Siedziałam na posadzce i obserwowałam jak zaaferowane szczury biegają po całej świątyni, jak wspaniale współistnieją z ludźmi. To miejsce zrobiło na mnie ogromne wrażenie, większe niż porażający w swej doskonałości Tadź Mahal.

3 komentarze:

 1. Akurat mi się niedawno szczur powiesił w międzyokniu budowanego domku, to mam ambiwalentny stosunek do tego gatunku.
  Jak strawię temat, to wrócę. I tak musze nadrobic zaległości!
  Pozdrawiam pieknie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękny ma Pani blog i tręść w nim zawarta.
  Pozdrawiam serdecznie.

  http://alabaster45.blogspot.com/?spref=gr

  OdpowiedzUsuń