środa, 7 sierpnia 2013

Plovdiv i parę słów o stereotypach
Miało być o czym innym a będzie znów o Bułgarii. Myślami jestem w podróży, upał i nadmiar czasu pozwala na leniwe marzenia i błąkanie się po internecie. Planuję sobie kolejny wyjazd i tak mi się coś wydaje, że padnie na jakiś bałkański kraj.
Z Bałkanami jest tak, że albo się je kocha za radosne szaleństwo, nieprzewidywalność i rozgardiasz na który nikt tam specjalnie nie zwraca uwagi bo są ważniejsze sprawy albo się ich nie znosi za brud, brak organizacji i  hałaśliwych ludzi. Przyznaję, jestem w tej pierwszej grupie, jestem „bałkanolubem”, a tym z drugiej grupy odpowiadam : „jedźcie gdzie indziej!”. Jest tyle pięknych miejsc na świecie, wygodnych i czystych hoteli, kulturalnych ludzi do poznania, przyjemnych kawiarenek. I szanuję tych, którzy mówią, że w stronę wschodu się nie zapuszczają lub, że klimaty bałkańskie ich nie kręcą. Nie rozumiem zaś tych, którzy jadą a potem krytykują, narzekają i opowiadają niestworzone historie o tym jak tam jest strasznie i brudno. Bawią mnie też historie tych co wracają z Indii zniesmaczeni brudem i biedą. Zawsze się zastanawiam czego oczekiwali i czy tylko TO tam zobaczyli?  Gdy wyruszałam do Rumunii usłyszałam „ oj, żeby was tam razem z namiotem nie ukradli!”. My, jako Polacy, oburzamy się na stereotypy, którymi nas określają a sami chętnie przypinamy łatkę krajom, których tak naprawdę nie znamy, nie wiemy nic oprócz tego, że Cygan = Rumun a Bułgaria = tandetne kurorty, wakacyjne wspomnienia z czasów PRL, nic poza tym. Ale nie miało być o stereotypach, choć to temat rzeka i przed oczami staje mi instalacja Davida Czernego „ Entropia”. Bawiło mnie święte oburzenie, artysta jak zwykle trafił w punkt. Więc pozbywajmy się stereotypów, rozsadźmy je z hukiem!

Zdjęcie pochodzi z  www.wp.pl
Mój przyjaciel mawia, że on tylko, jeśli za granicę to na zachód. I jeśli czujemy, że sił nam brak na szalone miejsca, nie pchajmy się tam bo spotka nas rozczarowanie. Świat naprawdę jest różnorodny i każdy znajdzie coś dla siebie. Nie ma gorszych lub lepszych miejsc, o gustach się nie dyskutuje.
Miało być jednak o Bułgarii. Zaglądam czasem na szopska sałata blog i tam oto przytaczana jest moja Pastelaria. Post dotyczy niepochlebnych opisów Bułgarii na blogach i w artykułach o turystyce. Autorka słusznie oburza się na opis Plovdivu jakoby „prezentował się liszajami na domach”. Pomyślałam „ że coooo???” Gdzie to ktoś zobaczył? Miał być kiedyś post o Plovdivie, nie sądziłam, że pojawi się w takim kontekście.
Plovdiv to malowniczo położone miasto wśród siedmiu wzgórz. Jedno z najstarszych w Bułgarii, ze wspaniałą historią i architekturą. Spędziłam tam piękny czas racząc się pysznym jedzeniem, popijając winko na tarasach widokowych, chłonąc wieczorną porą atmosferę miasta. Upał, który panował, gdy odwiedziłam Plovdiv był zabójczy i miałam wrażenie, że roztapiam się w kolorach  uroczych kamieniczek, słodkich jak czekoladki z bombonierki.
3 komentarze:

 1. Miło mi, że mój post Cię zainspirował. Zgadzam się ze wszystkim, co napisałaś.
  No i Płowdiw, jak zwykle cudowny (jakie liszaje?! jeszcze nie mogę tego przeżyć ;)).

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale piękną wspomnieniową niespodziankę mi zrobiłaś! Z tego miasta właśnie, bardzo dawno temu, bo już chyba pół wieku minęło, korespondowałam z pewną Bułgarką - Krisi Totewą. Nawet mój Tato, w trakcie pewnej podróży odwiedził jej Rodzinę, i do tej pory mam piękny siwak z kuflami do wina, który mi od niej przywiózł. Niestety, tylko jedna fotografia Twoja jest podobna do zdjęcia, na którym Krisi z moim Ojcem pozuje. Szkoda, że w trakcie którejś kolejnej naszej przeprowadzki zgubiłam jej listy i adres!

  OdpowiedzUsuń
 3. I zapomniałam, w końcu to bardzo dawno było, miałam tez przepiękną pocztówkę dźwiękową z utworem Kaliakra, czyli o paśmie górskim niedaleko Płowdiwu!

  OdpowiedzUsuń